پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

 

 شهر جناح مرکز بخش جناح واقع در 33 کیلومتری جنوب شهرستان بستک استان هرمزگان قرار دارد . این شهر با جمعیتی  بالغ بر 8200 نفر در طول جغرافیایی 17/54 و عرض جغرافیایی 1/27 و در مساحتی به میزان 560 هکتار و با ارتفاع 330 متر از سطح دریا در دشتی هموار واقع گردیده است و حدود آن از شمال به رودخانه مهران و صحرای خلوص و از سمت جنوب به خور جناح و کوه موسوم به کوه سفید و از سمت مغرب به کهتویه و ازسمت شرق به کوه هایی که یکی از آثار تاریخی مهم به جا مانده از قدیم الایام بنام قلعه کلات بر روی آن واقع گردیده منتهی می گردد. کوه سفید با ارتفاع 1100 متر در سمت جنوب  و رودخانه خشک مهران خط القعر جغرافیایی شهر و منطقه در سمت شمال واقع گردیده است.

به علت عدم وجود تاریخ مکتوب، تاریخچه سکونت در دشت جناح به درستی معلوم نیست لیکن وجود ابنیه های قدیمی همچون چاه دوک ، قلعه کلات و گود پرگون که بنا به نظر کارشناسان قدمت آن به  دوره ساسانیان می رسد و نیز اسامی قابل تامل صحرایی مانند مدون (مغدان)، خرگوری( که شاید وجه تسمیه آن وجود گورخر در این منطقه بوده ) قنات گوری و بسیاری اسامی و نقاط دیگر نشان از قدمت این محل دارد.

جناح علاوه بر اینکه ارتباط دهنده مسیرهای تجاری از کرانه ها وپسکرانه های خلیج فارس از طریق راه خور به شهرستان بستک و منطقه جهانگیریه و نیز لارستان و لامرد استان فارس بوده است . در طول تاریخ از موقعیت ممتاز جغرافیایی و تداوم حیات اقتصادی و اجتماعی برخوردار و همواره مورد توجه مهاجرین از سایر مناطق بوده است که این خود موجب رونق تجارت و فعالیت های اقتصادی  بیشتر در این منطقه گردیده است و از قدیم الایام اهالی این شهر اعم از ساکنین اولیه و قدیمی و یا کسانیکه در اثر مهاجرت از سایر نقاط در این شهر سکنی گزیده اند از قومیت های مختلف در کنار هم و با همبستگی و اتحاد در جهت ساختن و آبادانی شهر خود کوشیده اند که این اتحاد و همدلی در سایه حمایت های خیرین والامقام  ومسئولین محترم موجب ارتقاء و توسعه و پیشرفت گردیده است . همچنین نگرش آزاد منشانه مردم و خیرین این شهر نسبت به مناطق و روستاهای اطراف و تعامل بسیار خوب و انسان مدارانه اهالی باعث گردیده که مهاجرین زیادی از سایر روستاها و شهرها به شهر تاریخی جناح مهاجرت و ساکن شوند.

جناح از پیشینه فرهنگی ممتازی در منطقه برخوردار بوده است و تعلیم و تربیت به شیوه سنتی و مکتب خانه ای از قرن ها پیش  و در طول حیات خود در این مکان رواج داشته و سابقه آموزش و پرورش رسمی در جناح به حدود 75 سال قبل برمی گردد که با دایر شدن اولین دبستان دولتی آغاز گردید. در حال حاضر وجود کتابخانه های متعدد در شهر از جمله کتابخانه عمومی شرفا شرفایی جناح که در زمره بزرگترین کتابخانه های استان هرمزگان می باشد نشانه بارزی از غنای فرهنگی مردم این شهرمی باشد.

از جمله شاخصه های مردمی شهر جناح وجود خیرین نیک اندیشی است که آثار خیرات ایشان در تمامی زمینه ها نه فقط در شهر جناح بلکه در اقصی نقاط بخش و شهرستان و حتی سایر نقاط دیگر مشهود می باشد و از اقدامات به ظاهر کوچک مانند  نصب خمره هایی جهت جمع آوری آب در مسیر راه ها و استفاده کاروانیان لب تشنه از آب آنان گرفته تا اقدامات خیرخواهانه بزرگتری مانند احداث  کاروانسراها و آب انبارها و مدارس و مساجد گرفته تا ثمره همت خیرین والا مقامی که بانی دانشگاه و درمانگاه و مرکز جامع توانبخشی و راه و بسیاری از ابنیه ها و تجهیزات عام المنفعه دیگر می باشند.

جناح در سال1383  با تصویب هیأت محترم دولت از روستا به شهر ارتقاء یافته و شهرداری آن با مدیریت اولین شهردار جناح جناب آقای مهندس حاتمی آغاز بکارنمود و تاکنون تلاش های زیادی برای عمران و آبادانی شهر بعمل آمده و پیشرفتهای چشم گیری نیز حاصل شده است بطوریکه آقای مهندس حاتمی در سفر اخیر خود به جناح تلاش های صورت گرفته و توسعه شهر را فوق العاده و ستودنی دانستندکه صد البته آبادانی این شهر با همت والای خیرین ارجمند در کنار حمایت ها و توجه ارزشمند مسئولین محترم انجام گرفته است .

و همچنین از خیرین بزرگوار بویژه جناب آقای حاج منصور عباسی که همیشه و در همه حال یار و یاور شهرداری بوده اند و بدون همت والای این عزیزان هیچگونه توفیقی در جهت عمران شهر حاصل نخواهد شد و نیز نمایندگان محترم خیرین که در معرفی پروژه ها و نیازهای شهر نقش بسزایی دارند کمال تشکر و سپاسگذاری بعمل می آید وبرای این عزیزان دعای خیر و آرزوی توفیقات هر چه بیشتر خواهانیم.

امید است این کمک ها همچنان تداوم داشته باشد . ان شاء الله

 

                                                                                              

                                                                                    


5.5.0.0
گروه دورانV5.5.0.0